Odżywianie Jogina

 

Ciało jest świątynią Nieskończoności

jarmuz small

Jogin ma giętkie ciało i kręgosłup, mocne nerwy, czułe gruczoły i głęboko zawarte wartości, które są widoczne w charakterze.

Jesteśmy istotami duchowymi wyrażającymi się poprzez ciało i umysł – Ajurweda

Joga to trening ciała i umysłu. Trening ciała ma zadanie oczyścić kanały energetyczne (Nadi).
Celem jogi jest uzyskanie klarowności umysłu. Na jogę składają się różne praktyki: asana, vinyasa,
kriya, pranajama, mudra (ułożenie rąk), drishti (ułożenie oczu), bhanda (zamknięcia ciała), medytacja,
oraz mantry.

Tradycyjnie do jogi mógł przystąpić tylko ten kto przeszedł intensywne zabiegi oczyszczania ciała. Współcześnie jesteśmy wyeksponowani na o wiele więcej zanieczyszczeń niż adepci jogi w poprzednich stuleciach. W związku z tym program dla współczesnego jogina musi zawierać napoje i pokarmy pozbawione zanieczyszczeń, a codzienne odżywianie musi być ukierunkowane na wspieranie usuwania zanieczyszczeń i profilaktykę zdrowotną. Słabe zdrowie i toksemia organizmu przejawia się zarówno na polu fizycznym, jak i mentalnym.

Jogę i medytację postrzega się jako sposób na zdrowie i wyciszenie się. Jednak osiągnięcie tego celu wymaga pielęgnacji ciała i umysłu. Temu właśnie poświęcony jest rozdział „Odżywianie Jogina”. Zdrowie i witalność cechuje się zrównoważeniem umysłu i poczuciem lekkości ciała. Kiedy w stanie zdrowia przystępujemy praktyki, joga staje się tym czy jest – uświęconą praktyką dla ciała i umysłu.

Odżywianie. Przyswajanie. Eliminacja

Pokarm, który jest spożywany musi zostać strawiony, przyswojony, a produkty przemiany materii z pożywienia muszą zostać wydalone. Moc trawienia, w ajurwedzie nazywana agni (ogień), jest zasadnicza dla strawienia i przyswojenia składników odżywczych z pokarmu. Kiedy ogień trawienia i matabolizmu jest słaby, ciało zaczyna gromadzić toskyczne substancje i kwasy, które kumulują się w różnych obszarach ciała. Objawy toksemii to m.in. ból głowy, bóle mięśni i stawów, problemy z cerą, brak energii, jak również objawy psychiki: brak motywacji, zapału, narzekanie oraz unikanie wyzwań.

Dla osoby, która spożywa zdrową dietę wolną od produktów przetworzonych, czas tranzytu pokarmu od spożycia do wydalenia wynosi średnio 30 godzin. Ajurweda mówi, że idealny czas tranzytu to 18 do 24 godzin. U ssaków naturalnie po każdym posiłku uruchamia się układ pokarmowy co prowadzi do wypróżnienia. Przedłużający się tranzyt i zaleganie masy pokarmowej w jelitach prowadzi do intoksykacji – zatrucia toksycznymi odpadami oraz do zatwardzeń i uszkodzeń błony śluzowej jelit. Sprawne wydalanie jest kluczowe dla dobrego samopoczucia, lekkości ciała i umysłu. Przewlekłe blokady w jelitach prowadzą do rozwoju chorób, zmęczenia oraz depresji.

Pokarm dla jogina powinien być satwiczny ( sattva – stan lekkości i równowagi). Taki pokarm jest czysty i pełen prany (energii życiowej). Jest łatwo przyswajalny, pozostawia ciało lekkim, nie obciąża układu trawiennego.

Materiały zawarte w dziale „Odżywianie jogina” są naszą propozycją opartą na własnym, pozytywnym doświadczeniu. Przed zmianą sposobu odżywiania lub stylu życia skonsultuj się ze swoim specjalistą lekarzem lub dietetykiem.

Tabela Produktów pH – do pobrania plik PDF

Program alkalizujący – przywracanie optymalnego pH płynów ustrojowych

Przepisy Jogina