Joga Białej Tantry

White Tantric Yoga – Joga Białej Tantry

zdjęcie: White Tantric Yoga, medytacja (archiwum KRI)

Joga Białej Tantry jest integralną częścią doświadczenia Kundalini Jogi. Jest jedna zasadnicza różnica między medytacjami Kundalini Jogi. Joga Białej Tantry nie może być praktykowana w jakichkolwiek okolicznościach bez przewodnictwa Mahan Tantrika (Mahan Tantric). Kursy Jogi Białej Tantry są regularnie prowadzone na całym świecie. Dodatkowo na Przesilenie Zimowe i Przesilenie Letnie odbywa się 3-dniowa Joga Białej Tantry podczas festiwalów Jogi na Florydzie, w Nowym Meksyku i we Francji.

Jest zalecane aby każdy student/nauczyciel uczynił Jogę Białej Tantry regularną częścią swojej praktyki duchowej. Te kursy oferują także możliwość budowania społeczności i sieci kontaktów.

„Od strarożytnych czasów ludzie odkryli, że mają tryliony myśli, biliony uczuć, tysiące pragnień, setki fantazji, niezliczone rzeczywistości i osobowości. Nieustannie, nasz umysł i myśli rządzą nami wciągają nas w bagno. Próbujemy każdej dostępnej metody by usunąć to ciśnienie, ponieważ zżera ono nas od środka. Joga Białej Tantry pozwala się tobie przebić przez te podświadome blokady, tak że możesz cieszyć się życiem. W najkrótszym czasie możesz doświadczyć uwolnienia wielu obciążeń i dodatkowego balastu, który nosisz w swojej głowie. W miarę jak widzisz i działasz klarownie w każdym momencie, uzyskasz głębsze zrozumienie siebie i twoje życie zmieni się. Twój umysł, ciało i dusza będą działać jako jedno. To jest ścieżka ku osobistej wolności i świadomości, i przyniesie więcej sukcesu do każdej sfery twojego życia” – Yogi Bhajan

Joga Białej Tantry – jak to działa?

„Oddajesz swój samochód do myjni, ale nie chcesz przyjść na kurs Jogi Białej Tantry? Tam, na cały dzień  jesteś wrzucony do wrzącego garnka, i czy tego chcesz czy nie, jesteś oczyszczony. Czy twój samochód jest lepszy od ciebie? Jeżeli ktoś jeździ twoim samochodem i zrobi rysę, czy widzisz co robi twoja twarz? No więc, stajesz się zarysowany,  twój umysł jest zarysowany, twój duch jest zarysowany każdego dnia – nie obchodzi was to? W środku waszego samochodu, jeżeli siedzenie jest zepsute lub rozerwane, lub jeżeli ktoś nabrudzi w twoim samochodzie, nie dajesz im się przyjechać kolejny raz. Ale jeżeli ktoś przynosi plotki, nie pieśni, i brudzi twoje ciało, umysł i duszę, ty stajesz się przyjacielem i stawiasz mu lunch? Co to jest za sposób życia?” – Yogi Bhajan, fragment z wykładu z cyklu „Dotknięcie Mistrza”

zdjęcie: White Tantric Yoga, medytacja (archiwum Sikhnet)

Joga Białej Tantry jest wykonywana w parach, jako grupowa medytacja. Uczestnicy siedzą na przeciwko swojego partnera medytacji i podążają za instrukcjami, które są wyświetlane z nagrania wideo z Mahan Tantrikiem – Yogi Bhajanem. Każdy kurs prowadzi  osobiście prowadzący (facilitator), który reprezentuje Mahan Tantrika. Każdy kurs składa się z 6 do 9 kriji każdego dnia, krije różnią się czasem od 11 do 62 minut. W tym przypadku krija oznacza medytację, w skład której wchodzi pozycja jogi, ułożenie rąk, mentalna koncentracja i/lub mantra.  W 1971 roku Yogi Bhajan przeprowadził pierwszy kurs Jogi Białej Tantry. Do 1986 roku podróżował po całym świecie prowadząc kursy, na które przychodziły tysiące osób. W latach osiemdziesiątych Yogi Bahajan powierzył swojej długoletniej sekretarce Sat Simran Kaur projekt przygotowania nagrań wideo z kursami Jogi Białej Tantry. Zostało nagranych 126 zestawów Jogi Białej Tantry prowdzonej przez Mahan Tantrika (Yogi Bhajana), które od 1987 są używane na kursach na całym świecie do dziś. Sat Simran do dziś prowadzi kursy Białej Tantry i jest specjalistą w tej dziedzinie. W styczniu 2017 roku poprowadziła kurs w Londynie.

Nasza relacja: White Tantric Yoga w Londynie 2017

Nasz relacja: White Tantric Yoga w Londynie 2018

Joga Białej Tantry nie powinna być mylona z czarną czy czerwoną tantrą, które transformują energię w inny sposób i dla innych celów.

„Piękno Jogi Białej Tantry to jej subtelność, jest egzaltowana i działa by dać tobie mistrzostwo życia.” – Yogi Bhajan

Więcej informacji o White Tantric Yoga:

Oficjalna strona White Tantric Yoga

Aktualne terminy Jogi Białej Tantry