Bezpieczna i komfortowa praktyka KY w domu

Wskazówki do Bezpiecznej i komfortowej praktyki Kundalini Jogi w domu

Kundalini Joga jak każda joga, powinna być praktykowana w sposób bezpieczny i komfortowy. Te „Wskazówki” powstały z myślą, o osobach które praktykują w domu z nagraniami online i livestream Joga Zdrowia. Poniżej przyjrzymy się dobrym praktykom jogina i tworzeniu przyjaznego środowiska do pracy z Kundalini Jogą.

Uwaga: Podejmując trening i udział w zajęciach, bierzesz całkowitą odpowiedzialność za swoje doświadczenie i zdrowie. Każda nowo wprowadzona forma aktywności fizycznej powinna być skonsultowana z lekarzem, szczególnie jeżeli bierzesz lekarstwa, lub cierpisz na przewlekłą chorobę. Poniższe wskazówki nie zastępują porady lekarskiej.

Pierwsza wskazówka: Złoty środek

Często mamy wizję jak powinna wyglądać idealna praktyka jogi. Prawda jest taka, że joga często obnaża nasze słabości i niedociągnięcia, a im więcej wyobrażeń na jej temat, tym trudniej po prostu zacząć. Dlatego pierwszą wskazówką do praktyki w domu jest: po prostu zacznij. Z czasem możesz udoskonalać swoje warunki do praktyki. Z drugiej strony nie należy też przykładać nadmiernej uwagi do zewnętrznych warunków, i uzależniać od nich praktyki. W Kundalini Jodze pracujemy dużo z energią i w miarę praktyki odczuwamy związek pomiędzy naszym środowiskiem czy ubiorem, a wydajnością naszej praktyki. Ostatecznie jednak naszym celem jest utrzymywanie świadomego umysłu bez względu na okoliczności, i umiejętność szybkiego zestrajania się do Neutralnego Umysłu w każdych warunkach.

Miejsce do praktyki

Twoje miejsce do praktyki powinno wspierać Cię w twoich wysiłkach oczyszczania podświadomości i łączenia się ze swoją wyższą jaźnią. Nie potrzeba dużo miejsca, ale upewnij się, że miejsce jest czyste, odkurzone, dobrze wywietrzone, dlatego że w Kundalini Jodze bardzo dużo pracujemy z oddechem i jakość powietrza w pomieszczeniu ma duży wpływ na Twoje doświadczenie. Najlepszy jest neutralny zapach świeżego powietrza, lub łagodne olejki eteryczne wspomagające klarowność. Unikaj sztucznych zapachów, kadzideł i perfum. Sztuczne zapachy angażują zmysły i wspomnienia, rozpraszając Cię i utrudniając medytację.

Na czym siedzimy? Ciepło oraz naturalne tworzywa

W Kundalini Jodze bardzo ważny będzie dobór naszego podłoża. Podczas gdy w klasycznej jodze zazwyczaj wystarczy do praktyki dobra mata antypoślizgowa, w Kundalini Jodze wykonujemy głównie pozycje siedzące oraz pracujemy bardzo dużo z kręgosłupem (kanałem energetycznym, który przebiega wzdłuż rdzenia kręgowego) oraz ogólnie rzecz ujmując – z energią. Bardzo ważne jest by utrzymywać ciepło u podstawy kręgosłupa przez całe zajęcia. Podczas pozycji np. Trójkąt (Pies z Głową w Dół), Kobry, Powitaniu Słońca i innych klasycznych asan korzystaj z ‘gołej maty’ dla stabilnego utrzymywania pozycji na dłoniach i stopach.

W pozycjach siedzących, jeżeli używasz maty, połóż na niej koc z naturalnego tworzywa. Używaj dodatkowych kocy i poduszki lub bloczku podczas medytacji, aby utrzymywać ciepło u podstawy oraz wygodną pozycję. Unikaj wyziębiania się.

Owcza skóra jest polecana, ale nie jest obowiązkowa. Zaletą owczej skóry jest jej naturalne pochodzenie, ciepło, komfort, korzystny wpływ na samopoczucie.

Inne rozwiązania to bawełniane dywaniki a nawet bardzo grupy, bawełniany ręcznik.

Twoja miejsce do praktyki powinno być przede wszystkim komfortowe i czyste z szacunku do pracy jaką wykonujesz nad własnym rozwojem.

Strój do ćwiczeń Kundalini Jogi

Każdy wygodny strój nie krępujący ruchów będzie dobry. Zalecane są naturalne tworzywa takie jak bawełna, len w jasnych kolorach, lub białym. Nakrycie głowy jest opcjonalne, ma ono na celu ochronę siódmej czakry (czakra korony). Strój (tzw. bana) jest swojego rodzaju technologią. Naturalne tekstylia oraz jasne kolory sprawiają, że automatycznie stajemy się spokojniejsi i zrelaksowani. Podczas ćwiczeń (kriji), ćwicz na boso, stymulując w ten sposób zakończenia nerwowe na twoich stopach.

Pozycja siedząca, nie zawsze łatwa

W Kundalini Jodze najczęśniej siedzimy w tzw. Pozycji Łatwej (Siad ze skrzyżowanymi nogami/ Sukhasana). Pierwszym kryterium dobrej pozycji siedzącej, szczególnie w medytacji, jest komfort. Jeżeli bolą Cię kolana, biodra, ciało układa się asymetrycznie (jedno kolano wyżej), co chwilę musisz wychodzić z pozycji by unikać bólu, to należy znaleźć dla siebie alternatywną pozycję siedzącą lub zastosować poduszki i koce. Zasadniczo, podstawowym kryterium dla dobrej pozycji medytacyjnej jest prosty kręgosłup, ułożenie nóg jest drugorzędne.

Alternatywnie możesz:

– Pozostać w Pozycji Łatwej, siedząc na poduszce do medytacji lub bloczku, amortyzując kolana z użyciem kocy, poduszek

– Pozycję Skały tzn. siedzenie na piętach

– Siad ze zgiętymi kolanami, stopy w jednej linii z przodu, obie stopy opierają się na krawędziach

– Siedzenie na krześle z prostym kręgosłupem (stopy dotykają płasko podłogi)

– Pół Lotos

– Pełen Lotos

Ćwiczenia: Słuchaj swojego ciała

W Kundalini Jodze mamy wiele zestawów ćwiczeń (kriji), które poruszają wszystkie obszary ciała. Niektóre krije są większym wyzwaniem dla ciała, niektóre większym dla umysłu. Wskazówką jest, by słuchać swojego ciała (intuicji) bardziej, niż umysłu (myśli). Bądź świdoma/y swojego organizmu, a kiedy napotkasz ból lub dyskomfort fizyczny, zwolnij i oddychaj. Kiedy jesteś bardzo zmęczona/y zrób przerwę i wróć do ćwiczenia kiedy będziesz gotów. Odróżniaj opór umysłu (utartych ścieżek neuronów) przed nowymi ustawieniami ciała. Krija jest procesem zmiany ustawień na poziomie fizycznym i energetycznym. Kiedy ‘walczymy’ o jak najlepszą pozycję (asanę), walczymy tak naprawdę o nową jakość w umyśle. Kiedy przychodzą napięcia: oddychaj, szczególnie uwalniaj wydech, śmiej się, pozwól emocjom rozładować się i oczyścić.

Relaksacja

Relaksacja w Kundalini Jodze jest tak samo ważna jak krija czy medytacja. Aby utrwalić efekt twojej pracy podczas kriji, niezbędny jest głęboki relaks w Pozycji Martwego Ciała (Savasana), leżenie na plecach z głową płasko na podłodze i wnętrzem dłoni skierowanymi do sufitu. Podczas relaksu przykryj się kocem, by uniknąć wyziębienia.

Inne wskazówki

– Miej przy sobie wodę do picia, aby nie musieć niepotrzebnie wstawać. Jeżeli musisz wyjść do toalety wybierz moment pomiędzy ćwiczeniami, lub na początku relaksacji.

– By wzmocnić swoje doświadczenie praktyki zaleca się praktykować z zamkniętymi oczami.

– Kiedy ćwiczysz online: W miarę zaznajamiania się z techniką, możesz ustawiać się bokiem do monitora i podążać za głosem prowadzącego (ćwiczyć z zamkniętymi oczami i wchodzić do wewnątrz siebie)

– Angażuj się w praktyce, ale nie oceniaj siebie, pozostań otwarty na nowe doświadczenie siebie.

Sat Nam i Powodzenia!

Opracowanie na podstawie praktyki własnej i nauczycielskiej

jogazdrowia.pl , Mandev 30.04.2021