Ramkali - Dialog Guru Nanaka z Joginami - esencja nauk jogi

Guru Nanak, autor Japji, poeta, podróżnik i natchniony pierwszy z 10 Guru Sikhów, odbył wiele podróży gdzie dzielił się swoim wglądem. Guru Nanak przeszedł pieszo ponad 28 000 km podczas pięciu podróży. Towarzyszył mu zawsze jego wierny Mardana – muzułmański muzyk. Razem ze skromną świtą podróżowali od wioski do wioski od Himalajów i Tybetu po dzisiejsze rejony Syrii i Jordanii. Rozmawiał i wdawał się w głębokie rozmowy ze świętymi, Sufi, Buddystami, Hindusami, Muzułmanami i Joginami wszystkich tradycji. Guru Nanak był wykształcony i oświecony, intelektualnie i duchowo. Jego głównym celem podróży było dzielenie się shabd guru – to dźwięk, Naad (wibracja) było i będzie nauczycielem, medium które budzi w ludziach wyższą jaźń, podniesioną świadomość. Głosił między innymi równość wszystkich ludzi niezależnie od pochodzenia czy wyznania, w tym równość kobiet oraz, że celem życia nie jest duchowa izolacja, a życie w najwyższej świadomości i podwyższonej wibracji, niezależnie od tego co się robi. To właśnie nazywał prawdziwą Jogą.

Niektóre z tych niezwykłych rozmów znalazły swoje miejsce w świętym zbiorze Siri Guru Granth Sahib.

Przedstawiamy polskie tłumaczenie ”Pierwszego Dialogu z Siddhami” autorstwa Guru Nanaka.

Jego podróże wyniosły go do Himalajów, gdzie nastąpiło spotkanie z Joginami Sidhi. Sidhasi wybrali pustelnicze życie i pozyskali moce sidhi (moce żywiołów). Tekst zaczyna się od powitania gdzie jogini domagają się pokłonu… Cała wymiana jest dynamiczna, pełna jogicznej mądrości Guru Nanaka. Jogini zadają pytania (Q), a Nanak odpowiada (A).

Zapraszamy do kontemplacji nauk Nanaka. Ten tekst jest pełen wglądów i spostrzeżeń, wartościowych dla praktyków Kundalini Jogi. Sat Nam.

PDF do pobrania:

Sidh Gosht Pierwszy Dialog z Sidhami pdf_polski

tłumaczenie z oryginału Siri Guru Granth Sahib: Mandev Kaur i Hari Karam Singh