Sadhna

Promienność twojego ducha może być mierzona według tego jak imię Boga wibruje w tobie i wokół ciebie. Jeżeli twoja sadhana jest doskonała, twój duch będzie wysoko. Jeżeli zapomniałeś wibrować imię Boga, będziesz w depresji. Jeżeli będziesz w depresji, to będzie tak tylko dlatego, że nie zrobiłeś swojej duchowej praktyki… Na Zachodzie, gdzie przecinają się mentalne wzorce myśli, musisz znaleźć sposób by przywrócić twój umysł pod kontrolę. Musisz nauczyć się sprowadzać się do punktu zero, wtedy kiedy tego chcesz. To jest praktykowane w Sadhanie.
Pamiętaj, jesteś sobą i nie jesteś sobą. Jesteś sobą w ramach zdefiniowanej skończoności, ale nie jesteś sobą w ramach nieskończoności.

                                                              – Yogi Bhajan

Czym jest Sadhna?

Sri_Guru_Granth_Sahib_Nishan

Sadhna jest samo-dyscypliną, która energetyzuje i równoważy ciało, oczyszcza umysł i podświadomość. Sadhna to także praktyka duchowa, w której konfrontujemy tendcencje naszego numysłu i ego oraz wprowadza w wymiar naszej duszy, ducha i intuicji.

Sadhna to proces rafinacji, rozwoju i mistrzostwa. W tym sensie istnieje niezliczona ilość technik używanych do osiągania doświadczenia, które nazywamy Sadhną. W Kundalini Jodze nauczanej według przekazu Yogi Bhajana celem jest uważność, kaliber, charakter, świadomość i zdolność do życia jako spełnione i wyjątkowe ludzkie stworzenie.  Jak możemy wyrazić ludzką doskonałość? Jak możemy żyć by być zdrowym, szczęśliwym i świętym? Sadhna.

Królową wszystkich sadhn jest poranna Sadhna, którą wykonuje się dwie i pół godziny przed wschodem słońca. W wielu tradycjach odkryto, że czas wczesnym rankiem ma specjalne właściwości.  To są godziny ambrozyjne,  kiedy możemy decydować o naszej rzeczywistość i oddzielić nas od swoich fantazji, iluzji, złudzeń i zaprzeczeń naszej podświadomości.

Sadhna może również być wyjątkowym czasem, kiedy koncentrujemy się na jednej technice: kriji, medytacji lub mantrze przez 40, 90, 120 lub 1000 dni, lub całe życie. Może ona trwać 11 minut, 31 minut, 2 i 1/2 godziny lub więcej. Czas zaangażowania będzie zależny od celu i rodzaju techniki.

Myśl o porannej Sadhnie jako podstawie dla wszystkich sadhn. Jeżeli utrzymasz poranną Sadhnę w twoim umyśle, sercu i nawykach, możesz rozwijać różnorodne sadhny pod okiem wykwalifikowanego nauczyciela, by wzmocnić swoją praktykę, zrównoważyć poszczególne aspekty twojego umysłu lub dostroić te cechy, nad którymi właśnie pracujesz.

Prawdziwa, przepełniona mocą duchową Sadhna, pochodzi z  wewnątrz. Motywacja pochodzi z serca i naturalnie rozkwita w dyscyplinę. Sadhna może obejmować wiele wysiłku w zależności jaką praktykę wybierzesz. Możesz siedzieć w ciszy przez wiele godzin, możesz rytmicznie i energicznie ćwiczyć, możesz też przejść poza ograniczenia umysłu podczas gdy zanurzasz się w powtarzaniu dźwięków mantry lub modlitwy.

Celem Sadhny jest przebudzenie swojej Tożsamości czyli duszy. Jest to doświadczenie własne  świadomości i swojego celu w danym momencie. Nie wykonujesz Sadhny po to żeby kontrolować świat, wygrać loterię, doskonalić swoją osobowość lub uzyskać uznanie. Robisz ją by się samo-wzbogacić. A ta Tożsamość, na którą się otwierasz podczas Sadhny nie ma granic. Jest to dar od Stwórcy,  który jest poza formą i czasem, jest nieskończony.

wstęp z “ Wskazówski do Sadhny. Sadhna Guidelines.”, Gurucharan Singh Khalsa, współzałożyciel Kundalini Research Institute