II Sutra: Jest przejście przez każdą blokadę

Druga Sutra_Jest przejście przez każdą blokadę

Druga Sutra: Jest przejście przez każdą blokadę

Mantra: Ad Such Jugad Such Hai Bhai Such Nanak Hosee Bhai Such

Wykład Yogi Bhajna:
Pozbądź się swojego “Nie mogę”
fragmenty z wykładów z 3/05/1995r. i 9/04/2001r

Czy pamiętasz kiedy chciałeś przyjść na zajęcia i powiedziałeś „ Nie mogę”? To się zdarza. Zdarza się bardzo często. Wydarza się. Kiedy chciałeś wstać rano i być z twoim Bogiem, ale zamiast tego powiedziałeś „Nie mogę”? To się zdarza. Kiedy chciałeś kochać kogoś i komuś służyć, naprawdę chciałeś, ale nie mogłeś.

Chcemy się pozbyć tego “Nie mogę”. Chcemy uczynić naszą wolę tak czystą, przejrzystą i pozytywną, że „nie mogę” nie dotknie naszych brzegów. Cierpimy na poważną chorobę: “nie mogę”. I nieustannie to “nie mogę” jest niczym rak, który zżera naszą determinację, naszą esencję – dlatego, że “nie możemy”.

Wszystkie problemy tej planety pochodzą od tego „Nie mogę”. Ono odsuwa nas od naszej Dharmy*, od naszego powołania.

YB 2

Wyobraź sobie Guru Gobind Singh, dziesiątego mistrza Sikhów, kiedy osobiście wyprawiał swojego najmłodszego syna na wojnę. Mógł, i zrobił to. Dlatego, że posiadł mistrzostwo nad swoim “nie mogę”. Sikhowie, którzy byli przy tym mówili: “Panie, dopóki my nie zginiemy nie powinieneś wysyłać swego syna.” Gobind Singh odpowiedział: ”Nie, pozwólcie mu iść i stawić czoła wojnie”. Ku chwale Dharmy, przygotowywał swojego syna by szedł na wojnę gdzie na jednego wojownika Sikhów przypadało 125 000 żołnierzy wroga.

Kiedy przybyłem do Stanów Zjednoczonych i zacząłem nauczanie Kundalini Jogi, wiedziałem przynajmniej jedną rzecz, że jest to nauka, która daje osobie jej doskonałość. Stworzy ona wspaniałe charaktery; odbierze od nas “nie mogę”. Wytyczy nam ścieżkę podstawowego poświęcenia, które da nam maksimum szczęścia.

Nie  możemy poświęcić naszego ego. Nie możemy poświęcić naszego przywiązania. Nie możemy poświęcić naszego gniewu. Nie możemy poświęcić naszej żądzy. Nie możemy poświęcić naszej chciwości. W takim razie, co możemy poświęcić? To wszystko ściąga na nas “nie mogę”.

Poniesiemy każdy wysiłek, aby przeżyć. Ale musimy przetrwać wraz z naszą całkowitą realnością, świadomością i absolutną świadomością łaski. Nie możemy iść na kompromisy. Niektórzy to potrafią. Niektórzy nie. Nie ma w tym nic osobistego. Możesz żyć jak żaba w studni, albo możesz żyć w oceanie. To zależy od ciebie.

Sprawy się nie zmienią, jeżeli ty ich nie zmienisz. To co dokona zmian w tobie, to twoja boska część, która już jest w tobie. To jest boskość w tobie, która pozwoli ci na poświęcenie. To jest rzeczywistość, w której zdajesz sobie sprawę. Nie bierz tego zbyt osobiście. To nie jest osobista sprawa. To jest podstawowa zasada Prakirti**. To jest prawo Nieskończoności. Purkha*** i Prakirti, i to się nigdy nie zmieni, to ty się musisz zmienić wobec rzeczywistości.

Oddanie daje tobie charakter. Daje tobie rzeczywistość, boskość, łaskę, siłę do poświęcenia a następnie szczęście. Dlatego, że jedyne co umiera to fizyczne ciało, ale masz jeszcze dziewięć innych ciał. Razem masz dziesięć ciał****. Taka jest rzeczywistość. Musisz się nauczyć kochać wszystkie swoje dziesięć ciał, nie tylko to fizyczne.  Nawet jeżeli nie zniszczysz fizycznego ciała, ono samo się zniszczy. To jest prawo Prakirti (Pierwotna Natura).

Jo upjo sobinsay. “Ten, który się narodził, musi umrzeć”. Ale pozostałe ciała pomogą ci być młodym, świeżym i pięknym. To ciało ma nam służyć. Zauważ, że pozostałe dziewięć należą do ścieżki Dharmy. I to zależy do ciebie, czy pójdziesz za tym, czy się tego wyprzesz.

Życie jest po to aby je przeżyć. Życie to dar. Atma – dusza – bierze ciało. Ścieżkę życia wyznacza przeznaczenie i poddaje wyzwaniom los. Tak to się właśnie dzieje. Nie ma co do tego wątpliwości.

Masz swoje życie. Możesz żyć. Możesz mieć wszystko czego potrzebujesz, i to jest tobie przeznaczone. Ale, jeśli chcesz więcej, możesz to uzyskać tylko kiedy otworzysz się. Kiedy otworzysz swoje drzwi. Człowiek musi otworzyć swoje serce na innych. Nie jest konieczne by próbować zdominować innych. Twój jeden piękny uśmiech, lub “Cześć, jak się masz?” czy “Sat Nam” – może zdziałać wiele dobrego, nawet wobec osoby, która ciebie nie zna.

Ale żeby tego dokonać, musisz zainwestować. Musisz przemieścić się w stronę psyche innego człowieka. Musisz pokazać, że jesteś z ramienia Nieskończoności i jesteś tu by żyć życiem dla innych. I to w sposób nieograniczony. Kiedy otrzymujesz życie, energia praniczna jest nieograniczona.

Kiedy twoje życie jest poddane rytmowi, twoje „nie mogę” odchodzi.

 

 

* Dharma. Prawa ścieżka obowiązku. “Gdzie jest dharma, nie ma karmy”. Działanie zestrojone z naszą Nieskończoną Jaźnią. Centralna, organizująca zasada kosmosu.

**Prakirti. Materia. Pierwotna Natura. Przekształca się pod wpływem Purkhy tak, iż jaźń może doświadczać doznania. Składa się z trzech gun (rodzajów materii): sattva (czysta esencja), rajas (aktywna, tworząca lub inicjująca energia), tamas (inercja albo rozpad) ***Purkha. Nieprzajawiony Duch ****Dziesięć Ciał. Według nauk Kundalini Jogi istota ludzka jest złożona z dziesięciu ciał: ciała fizycznego, trzech ciał mentalnych (umysł neutralny, pozytywny, negatywny)  i sześciu ciał energetycznych (Ciało duszy, Linia Łuku, Aura, Ciało praniczne, Ciało subtelne, Ciało Promienne).

Wykład „Pozbądź się swojego nie mogę” w wersji PDF

Artykuły, krije i medytacje do II Sutry:

Krija Usuwanie Blokad Ciała

Krija Pozbądź się swojego Nie Mogę

Medytacja II Sutry: Ad Such Jugad Such Hai Bhai Such Nanak Hosee Bhai Such

Komentarz do Medytacji II Sutry

Link do materiałów na stronie 3HO (j. angielski)