Czakra Serca - różne spojrzenia cz.1

Poniższy artykuł jest częścią większej pracy nt. Czakry Serca w ramach kursu Kundalini Jogi „Anahata”, który realizuję w sierpniu 2022 na ZOOM. Jeżeli chcesz dołączyć do kursu, lub uzyskać nagrania Kundalini Jogi z zajęć, proszę o kontkat na email: mandevkarulondon@gmail.com

Czakra Serca – splot energetyczny

Ogólnie przyjęło się, że wyróżniamy 7 czakr w ciele ( Muladhara, Svadisthana, Manipura, Anahata, Visshuda, Ajna, Sahasrara). W Kundalini Jodze, Aura tj. pole magnetyczne ciała – jest traktowane jako ósma czakra, dlatego że każda czakra to wir energii generujący pewne pole magnetyczne, a aura jest polem magnetycznym naszego ciała fizycznego.

Czakra Serca jest więc splotem energetycznym lub węzłem energetycznym wizualizowanym w formie wiru, co przedstawia promieniowanie Czakry Serca, jej zasięg. Warto wspolnieć, ze pole mangetyczne serca jako organu jest znacznie większe niż pole jakiegokolwiek organu w ciele człowieka.

Kiedy mówimy o ‘’zamnkiętej’’ lub ‘’zablokowanej’’ Czakrze Serca, to opisujemy zjawisko zaburzenia Czakry Serca. Nie jest ona nigdy zamknięta czy zablokowana, ale może działać na ‘’wolnych obrotach’’. Dzieje się tak, gdy nasze poglądy i spojrzenie na świat, nie pozwalają na pełną ekspresję naszych uczuć. We współczesnym świecie utrzymywanie uczuć i emocji na wodzy jest wręcz dobrze widziane, ale życie wg tego modelu ma swoją cenę. Jeżeli energia/ekspresja czakr jest zrównoważona, nie powinniśmy bać się uczuć i emocji. Emocje i uczucia stłumione i zamrożone jednak prowadzą do „choroby”, gdyż energia uczuć i emocji nie może zniknąć, może się tylko przekształcić – albo uwolnić w formie ekspresji, albo zamrozić w ciele w postaci np. chronicznym napięć w ciele co na dłuższą metę prowadzi do różnego rodzaju schorzeń.

Kiedy używamy jogi do stymulacji Czakry Serca, tworzymy przestrzeń dla tej energii. W bezpiecznych warunkach praktyki jogi, świadomie pozwalamy zamrożonym uczuciom wyładowywać się na zewnątrz. W Kundalini Jodze używamy bardzo dużo oddechu i dynamicznego ruchu, który pomaga szybciej rozproszyć te blokady.

Dlatego czasami, a może nawet często, kiedy autentycznie pracujesz z kriją i medytacją, pojawiają się emocje. Pojawiają się i znikają. Jest to naturalny proces oczyszczania. Nie należy dodawać energii do tych uczuć i emocji, a raczej pozwolić im być, przejść i wyjść przez ciało, ruch, oddech i mantrę.

Szczególnie mantry mają niezwykłą moc „kruszenia lodu serca”. Shabd Guru – technologia dźwięku jaką obdarza nas Kundalini Joga – jest praktyką samą w sobie, która można pokonać wewnętrzne blokady i przywrócić naturalny przepływ prany przez Ośrodek Serca. Można powiedzieć, że Shabdy i mantry są jak kamerton, który nastraja wszystkie Czakry – ale w szczególności Czakrę Serca.

Kiedy Czakra Serca wiruje „na wysokich/właściwych obrotach/częstotliwości’’ pojawia się naturalny, przebudzony umysł i wrażliwość. Jest to stan bardzo świadomy. Naturalnie może pojawić się potrzeba dzielenia się z innymi, poczucia związku z innymi, rodzaj przebudzenia psychicznego, który cechuje się dominacją Umysłu Neutralnego – jesteśmy w stanie rozpoznawać rzeczywistość taką jaka jest. Jest to stan równowagi pomiędzy Światem zwierząt (1,2,3 czakra) i Światem niebiańskim (5,6,7 czakra). Czakra serca jest domeną człowieczeństwa.