B.K.S. Iyengar

B.K.S. Iyengar

1918-2014
 BKS
Najbardziej znany nauczyciel jogi na zachodzie. Autor książek nt. praktyki jogi i filozofii ” Światło Sutr Patandżalego”, ” Światło Jogi”, „Światło Paranayamy”.
Urodizł się w biednej rodzinie w Indiach, w bardzo trudnych okolicznościach. Matka umarła zaraz po porodzie, ojciec opuścił młodego Iyengara w wieku 9 lat. Razem z bratem udali się do do Bangloru. W dzieciństwie przeszedł wiele chorób w tym malarię, gruźlicę, tyfus oraz niedożywienie.
W wieku 15 lat, Iengara dostaje zaproszenie do Mysore, od męża swojej starszej siostry. Zbiegiem okoliczności Iengar poznaje Krishnamacharyę i dostaje zestaw asan do praktyki, które mają mu przywrócić zdrowie. Od tego czasu Iyengar przebywa na naukach u wrogiego i wymagającego Krishnamacharji przez 4 lata. Iyengar wspomina:
„Nogi bolały mnie niemiłosiernie, ból w plecach był nie do zniesienia. Wiedziony strachem nikomu nic nie mówiłem. Przez całe lata praktykowałem jogę mechanicznie i na początku nie byłem zainteresowany nauką asan. Mimo trudności, po miesiącu nauki paru asan, wraz z innymi wziąłem udział w publicznym pokazie, który odbył się e majsurskim ratuszu. (…) Wkrótce po tym pokazie zostałem poproszony o uczenie w szkole jogi w godzinach rannych i wieczornych. „
W 1937 roku  na prośbę Krishnamacharji, Iyengar przenosi się do Puny by nauczać jogi. Początki były bardzo trudne. Iyengar nie miał wykształcenia i musiał sam rozszyfrować przekazaną wiedzę, aby móc jej dalej nauczać. Dzięki determinacji, powoli zaczynał rozumieć poszczególne techniki i ich wpływ. Pozyskiwał tym samym coraz więcej uczniów, nadal jednak trudno było mu sie utrzymać z jogi, która w owym czasie nie była popularna nawet w Indiach.
Dzięki zachodnim adeptom w latach 50. Iyengar staje się coraz bardziej znany i dostaje zaproszenie by nauczać w Londynie, Szwajcarii i Paryżu.
W latach 60. Zaczyna publikować teksty na temat techniki i filozofii jogi, dzisiaj uznawane jako klasyki.
W 1975 założył Ramamani Iyengar Memorial Yoga  Institute w Punie gdzie nauczał przez kolejne 10 lat.
W 1984 oficjalnie zrezygnował z nauczania, choć nadal uczestniczył w specjalnych seminariach, wydarzeniach.
Jego ostatnie dzieło to „joga: droga do pełnego zdrowia”, 2001.
Iyengar opuścił swoje ciało fizyczne 20 sierpnia 2014 roku.