Pranajama: Magiczny Balsam Oddechu

Magiczny balsam oddechu
Zaawansowana medytacja dla uzdrawiania i odnowienia ciała i emocji

ether

(…) Wszystko o czym mówiliśmy o wzmacnianiu i przywracaniu do równowagi układu przywspółczulnego oraz nerwu błędnego pozostawia nas w oczekiwaniu na doświadczenie. Jak to robimy? Co jest królewską drogą do nowej witalności, stabilnych nerwów i wrażliwości wobec świata bez głęboko odciśniętych blizn stresu? Oddech jest sposobem.

To jest tak proste, oddech zwiera układ nerwowy i na nowo go kształtuje. Efekty są szybkie. Teraz będziemy praktykować dwa oddechy, które są kluczowe dla witalności i dla naszych strategii odnowy: Oddech Ognia i Oddech Jednominutowy.
Uczymy Oddechu Ognia na zajęciach dla początkujących i przeplata się on przez większość kriji. Oddech Jednominutowy jest też podstawowy chociaż zajmuje trochę więcej czasu by go mistrzowsko opanować. Wykonajmy je w zaawansowanej medytacji by uzdrowić i odnowić nasze ciało i emocje.

Oddech Ognia
Usiądź prosto w jakiejkolwiek pozycji medytacyjnej z wyciągniętym kręgosłupem i
zrównoważoną miednicą. Zamknij oczy. Rozpocznij klasyczny Oddech Ognia w tempie 120 oddechów na minutę. W miarę jak staniesz się stabilny i zrelaksowany, a rytm będzie przepływem pulsacji, rozpocznij skanowanie ciała.
Przejdź przez każdy obszar ciała bardzo profesjonalnie, bądź czujny i precyzyjny.
Oglądaj każdy kawałek ciała, każdą komórkę i strukturę. Kontynuuj w stałym rytmie z cierpliwością, doceń dar jakim jest ciało. Twoja uwaga automatycznie poprowadzi pranę do każdej komórki. Obejmij każdą tkankę od czubków stóp i do czubka głowy.
Pozostań scentrowany i świadomy. W miarę jak przepływ energii stabilizuje się,
a aura rozjaśnia się i rozszerza, wizualizuj światło wypływające z każdego pora twojego ciała, rozszerzając zasięg we wszystkich kierunkach. Poświęć trochę czasu i bądź absolutnie dokładny.
Po 31 minutach, weź głęboki wdech, zatrzymaj na chwilę na wdechu, a następnie pozwól by oddech naturalnie się zrelaksował. Powtórz jeszcze dwa razy.
Siedź nieruchomo i bez-myśli przez kilka minut.

Oddech Jednominutowy
Teraz rozpocznij Oddech Jednominutowy:
20 sekund wdychaj powietrze, 20 sekund zatrzymaj się na wdechu, 20 sekund wydychaj powietrze. Obserwuj oddech. Bądź świadomy tego, że jesteś świadomy oddechu. Oddychaj w ten sposób 11 minut i pozwól swojemu umysłowi stać się nieruchomym przed tobą. Pozwól sobie na przyjemność ogromnej gotowości w twoim umyśle. Odbieraj każdą myśl lub intencję, która przychodzi do ciebie. Bądź czujny i zrelaksowany. Na koniec weź wdech i przeciągnij się, potrząśnij całym ciałem.

PDF: Magiczny balsam oddechu

źródło: Podręcznik Kundalini Jogi II Stopnia KRI