Żywioł Ognia i Trzecia Czakra

fire
Żywioł Ognia jest związany z Trzecią Czakrą – centrum naszej woli. Gdy ten rejon jest zrównoważony posiadamy samodyscyplinę, osobowość i umiejętność prawidłowego osądu. Jesteśmy zrównoważeni i cieszymy się dobrym zdrowiem (jeżeli rejony Pierwszej i Drugiej Czakry również są zrównoważone).
Brak równowagi w Trzeciej Czakrze objawia się gniewem, skąpstwem, wstydem i rozpaczą. Jest to brak siły do realizacji własnych celów życiowych, problemy z trawieniem, wątrobą, woreczkiem żółciowym i trzustką.
Trzecia Czakra jest przejściem do Czwartej Czakry. Trzy niższe czakry (Czakra Podstawy – Żywioł Ziemi, Druga Czakra – Żywioł Wody, Trzecia Czakra – Żywioł Ognia) reprezentują domenę nieświadomości. Przepona jest niczym powierzchnia Ziemi, ponad którą znajduje się Czakra Serca – początek świadomości.
Gdy Punkt Pępka jest mocny, gromadzi on i organizuje energię niższych Czakr by mogły przebić się do góry, ku świadomości. Bez silnej Trzeciej Czakry, masz wiele pomysłów i wiele dobrych intencji, ale one nie zaowocują.
Przy silnej Trzeciej Czakrze, nawet najmniejsza intencja wytworzy działanie, które poruszy etery.
Ćwiczenia jogi dla równoważenia Trzeciej Czakry: Pozycja wyciągnięta, Sat Krija, Pozycja Łuku, Pozycja Ryby, Oddech Ognia oraz wszystkie ćwiczenia angażujące mięśnie brzucha.
źródło: ” The Aquarian Teacher” International Kundalini Yoga Teacher Training Textbook, Yogi Bhajan, PhD