Czym jest Kundalini?

Kundalini jest emenacją samej duszy, otwarciem energii duszy i świadomej przytomności. Wielu ludzi ma zamęt wywołany tekstami o kundalini, gdyż popularnym stało się myślenie o „przejawieniach kundalini”. Większość z tych tak zwanych przejawień to w rzeczywistości zaburzenia równowagi Prany w jednym z waszych Dzisięciu CIał lub w czakrach.

Kundalini to rozwinięcie zwojów naszej zasadniczej świadomości, naszego kreatywnego potencjału, energii podświadomego, energii samej duszy.

Yogi Bhajan

Yogi Bhajan wielokrotnie był pytany czym jest kundalini. Podczas udzialania wywiadu w 1976 na pytanie „Czym jest Kundalini? Jak to jest kiedy energia kundalini podnosi się? Czy kundalini jest jak elektryczność?” odpowiedział następująco:

„Czym jest Kundalini? To cała energia kosmosu w osobie i poza tą osobą. To jest energia świadomości. Bez nieustannego przepływu tej energii nie mógłbyś żyć. Przy wielkim przepływie, twój umysł zaczyna płynąć i budzić się. Przestajesz żyć w wyimaginowanych rzeczywistościach i stajesz się bardzo obowiązkowy w zadaniach i radościach życia. Doświadczasz tego, gdy energia systemu dokrewnego łączy się z systemem nerwowym, aby stworzyć taką wrażliwość, iż mózg cały sobą odbiera sygnały i integruje je. Twemu postrzeganiu, myśleniu i intuicji towarzyszy nowa klarowność. Normalnie używasz jedynie małej części potencjału mózgu. Gdy budzi się kundalini, rozumiesz wpływ i rezultat jakiegoś działania już na samym początku sekwencji działania i reakcji. Masz wtedy wybór pojęcia działania, lub nie. Innymi słowy, dana osoba staje się całkowicie i zupełnie świadomie przytomna. Oto czemu zwanej to jest „jogą świadomej przytomności”. Tak jak wszystkie rzeki kończą swój bieg w oceanie, tak wszelkie rodzaje jogi kończą w podnoszeniu kundalini. Kundalini jest potencjałem twórczym istoty ludzkiej. By osiągnąć doznanie kundalini, potrzebna jest technika i nauka. Po ósmym roku życia człowieka gruczoł szyszynki nie wydziela już w pełni. Niektórzy myślą, iż jest on pozbawiony funkcji w strukturze ludzkiej. Kundalini Joga aktywuje jego uśpiony potencjał w mózgu. Potrzebuje on zaczerpnąć rezerwowej energii, która jest zmagazynowana w pobliżu Punktu Pępka. W obszarze pępka jest czyste źródło energii, które jest znane, postrzegane i rozumiane przez joginów. To właśnie ta czysta energia prowadzi i rozwija twoją postać i łączy cię z Ziemią. To połączenie i ta czysta energia nadal tu są obecne. To jest część twojej subtelnej struktury jako istoty ludzkiej. Wszystko co musisz zrobić, to tylko rozwinąć zwoje tej energii i stworzyć funkcjonalne połączenie ze swoim gruczołem szyszynki. Gdy ten naczelny gruczoł, ten kanał duszy, zacznie wydzielać, da to tobie moc osiągnięcia samo-realizacji w odniesieniu do całkowietej, uniwersalnej świadomej przytomności. Oto co musi towarzyszyć przebudzeniu Kundalini.

Mam tu na myśli naukowe wyjaśnienia. Ten mechanizm wydarza się, lecz zdaję sobie sprawę z tego, iż niektórzy ludzie nadal nic nie wiedzą o tych procesach. Gdybym sto lat temu mówił o energii atomowej ludzie reagowaliby na to: „To przerażające. To niemożlwe. Kto chciałby coś takiego zrobić? To nie może być wewnątrz każdej substancji.”. Nie wiedzieli niczego o atomie, jego wewnętrznej budowie i potencjałach. My nadal wykazujemy taką samą niewiedzę na temat wewnętrznej natruy i struktury świadomości ludzkiej oraz jej potencjałów. Ludzie chcą jej, lecz boją się, a gdy brak im doświadczenia, wymyślają historie, zaś swe przekonania opierają na pogłoskach i mylnych informacjach. To jest problem ogólnoludzki, nie tylko pojedynczej jednostki. Nie wiedząc niczego o tym, czym coś jest, lub co coś rzeczywiście znaczy, zadawalamy się opiniami innych i stajemy się niewolnikami opinii. Oto dlaczego zachęcam, byście zadawali pytania, uczyli się i doświadczali. Okazyjnie zobaczycie pewnych ludzi, którzy mogą nie praktykować Kundalini Jogi lecz są znani z posiadania szóstego zmysłu. Posiadają oni wyjątkową świadomą przytomność i wrodzone zdolności. Posiadają intuicyjną siłę, która podpowiada im, że ostateczne konsekwencje pewnych działań będą katastrofalne. Posiadają wewnętrzny radar, który ostrzega ich przed niebezpieczeństwem i prowadzi w kierunku skutecznych działań. Jeśli masz ten intucyjny związek pomiędzy twoją jednostkową świadomością a świadomością kosmiczną, możesz wyliczyć co ktoś próbuje powiedzieć jeszcze zanim on to powie. W rzeczywistości to, co mówi jest nieważne. Będziesz wiedzieć, co zamierza i co kryje się za jego słowami. To nie jest bardzo trudne.

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że posiada w sobie taką zdolność. Przy niewielkiej pracy mentalnej może ona zostać uaktywniona i osiągnięta. Ta intuicyjna zdolność jest czymś naturalnym. Rzeczywisty mechanizm, jaki się za nią kryje, to uzyskanie wrażliwości na promienistość aury drugiej osoby. Ta promienistość pochodzi z subtelnych ciał, które tworzą niewidzialną strukturę ludzką. Wszystko co musisz zrobić, to przetworzyć sygnał aury gdy dociera on do ciebie. Gdy jakaś osoba przychodzi do ciebie, natychmiast znasz jej projekcję. Zanim nawet się odezwie.”

Źródło: Podręcznik do międzynarodowego kursu nauczycielskiego poziomu pierwszego KRI, rozdział XIV, s.5