Guru Gobind Singh

Guru Gobind Singh, dziesiąty i ostatni (fizycznego) Guru w tradycji Sikhów, syn Teg Bahadur i wnuk Guru Arjan.

Wielki i święty wojownik oraz reformator religii Sikhów.

guru-gobind-singh-horseback-large (2)

Guru Gobind Singh (1666-1708)

Za jego sprawą ukończono kompilację Siri Guru Granth Sahib – świętej księgi Shabd, którą Guru Gobind wyznaczył na swego następcę. Wraz ze śmiercią dziesiątego Guru zakończyła się era fizycznego Guru i rozpoczęła się era Shabd Guru, które miało prowadzić i nieść światło praktykującym. Guru Gobind Singh wprowadził święcenia dla Sikhów (Amrit) oraz utworzył strukturę Khalsa – systemu rozwoju duchowego dla kobiet i mężczyzn, którzy oddają się życiu w równowadze i harmonii, ale jednocześnie są gotowi do walki w obronie życia wobec niesprawiedliwości i tyranii. Struktura Khalsa stała się centralną koncepcją współczesnego sikhizmu na całym świecie.

Guru Gobind Singh był autorem wielu inspirujących bani, które znalazły się w Siri Guru Granth Sahib. Oto niektóre z nich we współczesnej aranżacji muzyków Kundalini Jogi:

Gobindej Mukandej Udarej Aparej Hariang Kariang Nirnamej Akamej

Podtrzymujący, Wyzwalający, Oświecający, Nieskończony, Niszczący, Tworzący, Bezimienny, Bez pragnień

Wykonanie: Satkirin Kaur

 Re Man Shabd

Wykonanie: Snatam Kaur

Chattra Chakkra Vartee. Chattra Chakkra Bhugatay. Suyambhav Subhang Sarab Daa Saraab Jugatay. Skaalan Pranasee. Diaaleng Saroopay. Sadaa Ang Sangay. Abhangang Bibhutaay.

Przenikający cztery kierunki świata. Radosny w czterech kierunkach świata. Oświecony, przepiękny i zjednoczony ze wszystkim. Niszczyciel udręki życia i śmierci, ucieleśnienie łaski. Jest w każdym z nas. Nieskończone źródło niezniszczalnej mocy.

Wykonanie: Satkirin Kaur

 

źródło: http://www.sikhdharma.org/pages/ten-sikh-gurus-guru-gobind-singh-1666-1708