Yogi Bhajan o Japji Sahib: Kiedyś przyszedł do mnie mężczyzna i poprosił „Chce być najmądrzejszym człowiekiem na świecie”. Opowiedziałem mu: „Czytaj Japji, a będziesz”. Nigdy nie powrócił. Gdzie on teraz jest? Nie wiem. To wszystko czego to wymaga. Jeśli ktoś może zrozumieć Japji, to może zrozumieć całą mądrość Boga. Cała rzecz jest zawarta w tych czterdziestu pourii. Całe Siri Guru Granth Sahib jest objaśnieniem Japji.
Czasami studenci, a nawet świeżo upieczeni nauczyciele mogą być niechętni używaniu mantr gdyż myślą, że są one związane z religią. Tak nie jest. Mantry zostały dane jako dar przemiany do użytku dla wszystkich przez oświecone istoty, z których niektóre były Guru Sikhów. Nie są one własnością jakiejkolwiek religii, są one dziedzictwem ludzkości. Są doskonałymi narzędziami, gdyż przybyły poprzez tych joginów, którzy posiadali całkowicie klarowne i neutralne umysły. Te mantry posiadają odcisk pieczęci Nieskończonego.
Jednym z najwspanialszych zasobów dostępnych dla uczniów i nauczycieli Kundalini Jogi jest wielki repertuar shabdów, mantr, doskonałych wzorników Nieskończoności zamkniętych w rytmy, treści i tony dźwięków, zawarty w Siri Guru Granth Sahib. Siri Guru Granth jest wysoce wyszukanym doświadczeniem mantry. Jest to 1430 stron słów wypowiedzianych przez siedmiu z dziesięciu Guru Sikhów wraz ze słowami innych oświeconych ludzi wielu wyznań. Nie jest to pismo, lecz Siri Guru. Poprzez śpiewanie jego słów przechwytuje się świadomość osiągniętą przez te wielkie dusze, których słowa zostały skodyfikowane i przekazane nam poprzez wieki w swoim strumieniu dźwiękowym. Początkowa część Siri Guru Granth Sahib znana jest jako Japji Sahib. Czterdzieści pourii Japji (pourii= stopień), wiele mantr, różne dźwięki Japji, takie jakimi uchwycił je Guru Nanak, są jednym z rdzennych źródeł mantr i shabd w Kundalini Jodze. Każde słowo jest częścią rytmu i fali Nieskończoności przekazanych, praktykowanych i używanych jako narzędzie. Pierwszą pourii jest Mul Mantra.
Kiedy się naucza, wtedy podczas okresu relaksacji skuteczne jest granie w tle Japji lub jakiekolwiek muzycznej wersji poszczególnych pourii. Powtórzenie całego Japji reguluje wszystkie żywioły we wszystkich czakrach i całkowicie równoważy wasze subtelne i fizyczne ciała. Yogi Bhajan podał szczególne efekty powtarzania każdej z pourii indywidualnie 11 razy na dzień. Japji działa jako wewnętrzny kompas, który zawsze nadaje kierunek licznym aspektom jaźni. Bogata różnorodność i piękna poezja w jakiej jest nam ona dostarczona jest częścią daru Domu Guru Ram Das i Shabd Guru. Dzielmy się nią swobodnie i nigdy nie wachajmy się zgłębiać jej poprzez osobistą praktykę, jak i używać z różnymi innymi mantrami oraz shabd, jakie zostały przekazane nam w tej tradycji.
Yogi Bhajan o Czytaniu z Siri Guru Granth Sahib: Najpierw psychika danej osoby świadomie konfrontuje się z ideami i ideałami jedności, których ego nie chce zaakceptować. Te ideały wzmacniane są przez werbalizację, i wtedy ma miejsce podświadome uwolnienie, które odpręża całą fizjologę danej osoby. Wtedy ta prawdziwa rzecz: język i wargi, najbardziej delikatnie czułe organy ciała, grają na sobie wzajemnie w pewnych permutacjach i połączeniach, pobudzając systematycznie przysadkowe i szyszynkowe odruchy w mózgu. W najbardziej subtelny sposób osobowość zaczyna odwracać się od kompleksów lękowych ku swobodniejszej, bardziej ekspansywnej autorefleksji. Poprzez bardzo świadome używanie języka podczas wymawiania mantr oraz pilnowania by łączył się i dotykał punkty meridianowe górnego podniebienia, jest się w stanie osiągnąć całkowity efekt.
1. Nauka Japji Sahib on-line: http://www.sikhnet.com/LearnGurbani
W tym linku znajdziesz wyraźną wymowę poszczegółnych pourii, co czyni te materiały idealnymi do nauki Japji.
2. Inne materiały dotyczące Japji Sahib:
Japji Sahib – do ściągnięcia teskt w języku Gurmukhi i wymowa w zapisie romańskim (oraz inne wersje)
Japji Sahib wraz z tłumaczeniem na język polski
mp3: Japji Sahib w wykonaniu Cherdikala Jatha
mp3: Japji Sahib w wykonaniu tantric*
* wykonanie typu tantric polega na śpiewaniu wersów na zmianę przez kobietę i mężczyznę. Tą metodą Yogi Bhajan nauczał studentów Japji, by mogli jednocześnie recytować i uczyć się tekstu.