Wskazówki do osobistej praktyki

gyan mudra

Kundalini Joga jest wiedzą o tym, jak spełniać się w doświadczeniu bycia człowiekiem, i jak służyć innym. Jest tak ułożona, by dać nam doznania połączenia, by odpowiadać na rozkaz duszy i tego co Nieskończone. Uczniowie są przyciągani do Kundalini Jogi z tych właśnie powodów. YB

Przygotowanie do praktyki

Zorganizuj swój czas i przestrzeń na praktykę w taki sposób, abyś mógł ją wykonać w odprężeniu. Miejsce do praktyki powinno być czyste, dobrze wywietrzone, łagodnie oświetlone. Dobrze jest mieć swoje stałe miejsce na praktykę w domu, stworzyć swoją osobistą świątynię wykorzystując symbolikę jogi lub/i zapalając świeczkę. Przygotuj matę do jogi. Na macie możesz położyć kocyk lub dywanik z naturalnego tworzywa, aby chronił Cię przed wyziębieniem. Przygotuj także koc lub śpiwór do przykrycia podczas relaksu, butelkę czystej wody do picia. Najlepszy strój do praktyki to biały lub jasny, wygodny ubiór z naturalnego tworzywa. Czas na praktykę związany jest z rytamami ziemi i słońca, a najlepszym czasem dla praktyki są godziny poranne 4-7 lub popołudniowe 16-19. Jogę praktykujemy o pustym żołądku.

Podstawowa praktyka w Kundalini Jodze składa się z pięciu elementów. Są to:

1. Adi mantra

2. Krija

3. Relaks

4. Medytacja

5. Niech cię wieczny słońca blask i Długie Sat Nam

  1. Adi Mantra: Ong Namo Guru Dev Namo – Skłaniam się subtelnej boskiej mądrości, boskiemu nauczycielowi wewnątrz.

W Kundalini Jodze zawsze zaczynamy zajęcia grupowe albo praktykę osobistą od tej właśnie mantry. Poprzez dostrojenie się Adi Mantrą Ong Namo Guru Dev Namo, potwierdzamy tę technologię przekazu w postaci Złotego Łańcucha lub Złotego Ogniwa. Adi Mantra jest pierwszą technologią ucznia i nauczyciela Kundalini Jogi. Jest to medytacja. Jest to stan świadomości. Jest to ogniwo łączące was jako skończoną osobowość i was jako przepływ Nieskończonej Świadomości, która prowadzi energię kundalini. By rozpocząć zaśpiewaj Adi mantrę 3 razy. Wymowa mantr – link do strony KRI

Jeżeli chcesz, możesz po Adi Mantrze zaśpiewać trzy razy Mangala Charn Mantrę:

Ad guray nameh

Jugad guray nameh

Sat guray nameh

Siri guru dev-ey nameh

Skłaniam się pierwotnej mądrości

Skłaniam się mądrości prawdziwej poprzez wieki

Skłaniam się prawdziwej mądrości

Skłaniam się wielkiej niedostrzegalnej mądrości

          2. Krija.

Krija w jodze jest sekwencją pozycji, oddechu i dźwięku, które są ze sobą tak zintegrowane, by pozwolić przejawić się określonemu stanowi. W Zasobach Kundalini Jogi znajdziesz wiele kriji i medytacji, które możesz praktykować. Kiedy zdecydujesz się na konkretną praktykę, możesz ją robić  tak długo, jak długo czujesz potrzebę. Według wiedzy jogicznej dla trwałych efektów praktyki, wykonuje się ją w cyklach  40, 90, 120- dniowych lub przez 1000 dni. Dla mistrzowskiego opanowania skutków medytacji, praktykujcie ją jako sadhnę, codzienną dyscyplinę. Rozwinie to nawyki promujące życie. Nawyk kontroluje nas tak bardzo, iż mówi się że zmieniając nasze nawyki możemy w rzeczywistości zmieniać nasze przeznaczenie. Według nauk jogi umysł ludzki pracuje w cyklach. Możemy wykorzystywać różne  cykle do pomocy w zastępowaniu niechcianych wzorców zachowania (nawyków mentalnych lub emocjonalnych) nowymi, bardziej pozytywnymi. Poświęca się określony czas na praktykowanie danej medytacji lub kriji. Potrzeba 40 dni na zmianę jakiegoś nawyku. Potrzeba 90 dni na potwierdzenie jakiegoś nawyku. Po 120 dniach nowy nawyk jest tym, kim jesteście. Po 1000 dniach mistrzowsko opanowaliście dany nowy nawyk.

    3. Relaks

Zdolność do relaksu to boska cecha. Jesteśmy bardziej ześrodkowani i stajemy się bardziej wrażliwi na wzorce energetyczne życia. Stan świadomości doświadczany w tej głębokiej relaksacji to nie będzie po prostu sen. Głęboka relaksacja zmienia równowagę wydzielin gruczołów we krwi i zmienia funkcjonowanie mózgu. Najlepszą pozycją do głębokiego relaksu jest Pozycja Martwego Ciała – leżenie na plecach z rękami po bokach, dłonie leżą wierzchem do góry, bez krzyżowania kostek u nóg, oczy zamknięte. Czas relaksu 8-11min. Jeżeli używacie muzyki niech będzie cicha i spokojna – 3HO posiada różnorodne nagrania, które są pełne spokoju i podnoszą duchowo.

Po relaksacji przeciągnij się, zrób kocie przeciągnięcie, potrzyj dłonie i stopy o siebie, wykonaj 3 razy kołyskę na kręgosłupie i przygotuj się do medytacji.

     4. Medytacja

Podobnie jak krije, znajdziesz wiele medytacji z objaśnieniami i komentarzami w Zasobach Kudnalini Jogi. W dziale Materiały dla studentów znajdziesz te medytacje, które praktykowaliśmy wspólnie na zajęciach. Nauka Jogi twierdzi, iż potrzebne są określone ilości czasu dla osiągnięcia określonych pożądanych skutków podczas medytacji.

3 minuty medytacji wpływa na pole elektromagnetyczne, krążenie oraz stabilność krwi.

11 minut medytacji zaczyna zmieniać układ nerwowy i wewnątrzwydalniczy.

22 minuty medytacji równoważą trzy umysły ( Umysł Negatywny, Umysł Pozytywny, Umysł Neutralny)  i zaczynają one działać razem.

31 minut medytacji pozwala gruczołom, oddechowi i koncentracji oddziaływać na komórki i rytmy ciała.

62 minuty zmieniają szarą materię w mózgu. Podświadomy „cień umysłu”  i zewnętrzne projekcje zostają zintegrowane.

2,5 godziny zmieniają psychikę w jej relacji do otaczającego pola magnetycznego tak, że podświadomy umysł jest pewnie utrzymywany w nowym wzorcu przez otaczający go uniwersalny umysł. Tak samo jako krije, wybraną medytację praktykuje się w cyklach 40, 90, 120-dniowych i przez 1000 dni lub tak długo jak czujecie potrzebę.

          5. Niech cię wieczny słońca blask i Długie Sat Nam.

Na zakończenie praktyki śpiewamy trzykrotnie piosenkę Niech Cię wieczny słońca blask:

Niech Cię wieczny Słońca blask / zawsze tuli / Miłość otacza / A to czyste światło w Tobie / Prowadzi Cię

Praktykę kończymy długim Sat Nam ( Jestem prawdą/ Prawda to moje imię). Sat Nam śpiewamy od 3 do 7 razy.

Open Lotus

Szczegóły dotyczące osobistej praktyki możesz również skonsultować ze swoim nauczycielem Kundalini Jogi.

Tekst opracowano na podstawie Podręcznika do międzynarodowego kursu nauczycielskiego poziomu pierwszego KRI