Sa Ta Na Ma: Moc zmiany nawyków

Nawyki rządzą naszym życiem. Czy czułeś się kiedykolwiek niewolnikiem własnych nawyków? Myśli albo emocji? Potrzeba 40 dni na wprowadzenie nowego nawyku, 90 dni na jego ustanowienie oraz 120 dni na jego potwierdzenie. Nie przełamujemy „złego”, demotywującego nawyku, ale zamieniamy go na pozytywny, motywujący nawyk.
Zasiewanie nowych nawyków
Wzorce nawyków są jak koryta rzek, wyrobione wodą przepływającą zawsze po tej samej trasie. Te wzorce powstałe z przeszłych działań, istnieją w podświadomości.
Automatycznie powtarzamy te wzorce lub zachowania i nazwyamy to „płynięciem z prądem”. Te wzorce to samskary. Karma to sposób, w jaki działamy w poziomu samskar.
Najskuteczniejszym narzędziem do zmiany albo usunięcia z podświadmości negatywnych, samo-ograniczającyh samskar jest mantra. Mantra – twórcza projekcja umysłu poprzez dźwięk. Man=umysł ; Trang = fala albo projekcja. Nauka o mantrze jest oparta na wiedzy o tym, iż dźwięk jest formą energii posiadającą strukturę, moc oraz  zdefiniowany przewidywalny wpływ na czakry i psychikę człowieka.
Czantowanie dosłownie redefiniuje oraz zmienia przpływ powodujących nami lub ograniczających nas nawyków.
Kiedy nowe, pozytywne wzorce zastępują wzorce negatywne, nie musimy już za każdym razem iść utartą ścieżką, a nasze życie zmienia się na lepsze”.
PANJ SHABD: SA TA NA MA

Moc zmiany wzorców nawykowych

Panj Shabd reprezentuje sylaby bij mantry Sat Nam. Panj oznacza pięć i wyraża pięć pierwotnych dźwięków wszechświata: S, T, N, M, A. Wymawia się je z długim ‘aa’, jako dźwięki: SAA, TAA, NAA, MAA oraz śpiewa do prostej melodii.

SAA Całość: wszystko, co kiedykolwiek było, jest i będzie (kciuki dotykają palców wskazujących)

TAA Kreatywność: Zasada Tworzenia (kciuki dotykają placów środkowych)

NAA Zniszczenie albo Śmierć (kciuki dotykają palców serdecznych)

MAA Odrodzenie albo Narodziny (kciuki dotykają najmniejszych palców) Usiądź z wyprostowanym kręgosłupem. Mocno ściskaj opuszki kciuków z opuszkami poszczególnych palców tych samych dłoni, zaczynając od palców wskazujących i czantując każdą sylabę mantry. Pamiętaj o wizualizacji w kształcie litery L, energii wpływającej do czakry korony i wychodzącej przez punkt między brwiami.

5 minut czantuj NA GŁOS

5 minut czantuj SZEPTEM

10 minut czantuj w ciszy

5 minut SZEPTEM

5 minut NA GŁOS

1 minuta CAŁKOWITEJ CISZY I BYCIA NIERUCHOMO.

Aby zakończyć: weź głęboki wdech, unieś ręce do góry i energicznie potrząśnij palcami. Rozluźnij się.Tę praktykę możesz wykonywać w krótszej sekwencji zachowując proporcje:

1 jednostka  czantuj na głos

1 jednostka  czantuj szeptem

2 jednostki czantuj  mentalnie

1 jednostka czantuj szeptem

1 jednostka czantuj na głos

źródło: Shakti Parwha Kaur Khalsa, Zestaw narzędzi do nauczania początkujących

Dodatkowe źródła – nagrania do medytacji:

Sa Ta Na Ma – Kirtan Kriya – Paramjeet Singh & Kaur  – nagranie do pobrania bez opłat

Wybór utworów do Kirtan Krija (zakup mp3 online)