Snatam Kaur - relacja z Kirtan Seva z Gurdwary w Londynie

Bibi Snatam Kaur Khalsa – Kirtan Seva w Gurdwarze, Londyn Southall

Snatam Kaur Khalsa, foto: Hari Om Kaur

14 Marca społeczność sikhijska obchodzi Nowy Rok według kalendarza Nanakshahi. W ten wyjątkowy dzień Snatam Kaur, amerykańska wokalistka mantr Kundalini Jogi i Gurbani, przyjechała na jedyne w swoim rodzaju wydarzenie w Gurdwarze Sri Guru Singh Sahba w Souhtall w Londynie. Był to Kirtan Seva – Służba Kirtan (Kirtan = śpiewy). Wydarzenie odbyło się bez biletów, całkowicie otwarte dla wszystkich.

Tradycyjnie sikhijskie Gurudwary (świątynie) angażowały artystów muzyków, których pełne ducha wykonanie mantr i shabdów pozwalało innym dośwadczyć przepływu Naad. Tak też stało się tego wieczoru, kiedy wspólnie śpiewaliśmy ze Snatam Kaur.

Snatam Kaur była w Londynie w ramach swojej trasy koncertowej ‘’Light of the Beloved’’, dzień wcześniej grała intensywny koncert w jednej z największych hali koncertowych Londynu. My mieliśmy okazję doświadczyć Snatam Kaur w bardzo osobisty, bezpośredni i wyjątkowy sposób. Tego wieczoru wszyscy tworzyliśmy Sangat, społeczność praktykującą wspólnie dla wzajemnego podniesienia.

Po piątej popołudniu ludzie powoli zaczęli zjeżdżać się do Gurdwary. Atmosfera była bardzo podniosła. Goście przyjeżdżali z różnych stron Londynu, Anglii a nawet z innych krajów. Pięknie ubrane sikhijskie kobiety, studenci Gatki, uczniowie szkoły Khalsa, Sikhowie, Jogini Kundalini tworzyli bogatą, różnorodną aurę. Przed Kirtan, spotkaliśmy się na Langar (bezpłatny, pobłogosławiony posiłek przygotowywany przez Sikhów). Był to czas zawierania nowych znajomości i wspólnego posiłku ze znajomymi nauczycielami i studentami.

Kirtan odbył się w głównej Sali na piętrze, gdzie normalnie Sikhowie przez cały dzień i noc recytują Siri Guru Granth Sahib. Tradycyjnie, najpierw złożyliśmy pokłon Siri Guru Granth Sahib i zajęliśmy miejsca. Około siódmej w Gurdwarze było już tłoczno, a w głównej Sali ciągnęła się długa kolejka nowoprzyjezdnych.

Snatam Kaur zjawiła się w Gurdwarze prawie nie zauważona. Tak jak wszyscy pierwsze kroki, wraz ze swoim zespołem, skierowała do Siri Guru Granth Sahib by złożyć pokłon i modlitwę. Jej eteryczna obecność była subtelna i wnosiła uczucie skromności i gracji.

Siedzieliśmy zaledwie kilka metrów of  małej sceny, na której przez następne 90 minut Snatam i muzycy prowadzili wieczorny Kirtan. Mogliśmy doświadczyć jej aury i obecności nawet z zamkniętymi oczami. Jej głos budził ogień oddania w naszych sercach kiedy wspólnie czantowaliśmy kolejne utwory.

Snatam rozpoczęła Kirtan od słów Guru Arjan Deva – Ad Gureh Nameh (Mangala Charn Mantry), to był nasz pierwszy Kirtan – ‘’pokłon ku Prawdziwej Mądrości’’, która kryje się za przepływem dźwięku – Naad. Snatam tłumaczyła znaczenie każdego shabdu oraz technikę, jak wykonywać mantry by były efektywne. Z gracją prowadziła nas wszystkich do doświadczenia. Tego wieczoru Snatam Kaur poprowadziła następujące shabdy:

Ad Gureh Nameh ( z albumu Prem)

Adays tisay Adays (Prem)

Ap Sahaee Hoa (Ras)

Darashan Maago (Beloved) – Shabd dla przywrócenia pewności siebie i honoru

Pooran Jot (Beloved) – Shabd by dotrzeć do swojego wewnętrznego światła

Snatam Kaur zamknęła Kirtan utworem Guru Amar Dasa –  Anand Sahib, po którym Sikh z Gurwary wykonał modliwę Ardaas.

Snatam Kaur przypomina nam o mocy i pięknie Shabd Guru. Jej obeność i nastawienie inspiruje by praktykować Kirtan z uważnością i czystym zaangażowaniem z serca. Jest przykładem Khalsa (czystości) zarówno dla joginów, jak i dla społeczności Sikhów.

Dziękujemy Snatam Kaur Khalsa i projektowi Kirtan Seva za zorganizowanie tego jedynego w swoim rodzaju wydarzenia. Wahe Guru.

Southall, Londyn 14 Marca 2018

17 marca (w najbliższą sobotę) Snatam Kaur udostępni Live-Strem (Przekaz na żywo) z jej koncertu w Lizbonie, w Portugalii. Transmisję i więcej inforamcji znajdziesz na stronie: http://www.snatamkaur.com/

Tekst: Mandev Kaur

Zdjęcia: Hari Om Kaur  (Renata Liszi) http://yogaartphoto.com/

Więcej o Snatam Kaur:

Snatam Kaur jest amerykańską piosenkarką, aktywistką pokoju i auorką książek. Wychowała się wśród Sikhów i społeczności Kundalini Jogi. Ma niezwykły dar transformacji tradycyjnych sikhijskich mantr z Indii we współczesne brzmienia, które budzą pierwotną tęsknotę duszy. Przez ponad 30 lat studiowała i wyrastała w obecności jej duchowego nauczyciela, Yogi Bhajana w jego fizycznej formie, ucząc się esencji Naad Jogi – formy jogi, która koncentruje się na świętych dźwiękach. Podstawą tej praktyki jest niezbędne doświadczenie spokoju i uzdrowienia, które sprawiło, że jej muzyka stała się dostępna dla osób podążających różnymi ścieżkami rozwoju. Uczy i dzieli się Naad Jogą i Kundalini Jogą oraz medytacjmi poprzez nagrywanie płyt CD, koncerty oraz prowadzenie warsztatów przez ostatnie 20 lat. W ten sposób angażuje się by dać ludziom narzędzia dla codziennego dośwadczenia wewnętrznego spokoju. (opis ze strony http://www.snatamkaur.com/)